Diyaliz Hemşireliği
15 Mayıs 2024

Diyaliz Hemşireliği

Diyaliz Hemşireliği; Diyaliz hemşireliği hemşirelik okulunu bitirdikten sonra üç ay diyaliz kursu görerek veya iki yıl diyaliz teknikerliği okunarak yapılabilir. Diyaliz hemşiresi, diyaliz merkezindeki çalışma kurallarına uyar ve uyulmasını sağlar. Diyaliz merkezine gelen hastanın kabulünü yapar, hastaya diyaliz işlemi hakkında bilgi verir. Hastanın dosya ile ilgili işlemleri yapar, gerekli evrakları hasta ve hasta yakınlarından bilgi alarak tamamlar. Hastanın verdiği bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde kayıt altına alır. Diyaliz hemşiresi hastanın tedavi planını oluşturur ve uygulamaya koyar, sonuçlara göre gerekirse yenisini planlar. Hastanın diyaliz gününü ve diyaliz saatini planlar hasta ve yakınlarını bilgilendirir. Hastanın adres ve telefon bilgilerini kayıt eder. Hastanın adresine göre servis şoförleri ile görüşüp hastanın servisi ayarlar.

Diyaliz hemşiresi öncelikle diyalize girecek hastanın diyaliz giriş yolunu kontrol etmelidir. Hastanın diyaliz yerinin sağlıklı olması çok önemli, eğer diyaliz giriş yeri istenildiği gibi çalışmıyorsa hastaya efektif bir diyaliz yapılamaz. Yapılan diyalizin etkinliği çok önemlidir. Hasta diyalize ilk etapta geçici kataterle (Juguler katater, femoral katater veya supklaviyen kataerle) alınır. Bu kataterden juguler ve supklavienin kullanım süresi iki aydır. Femoral kataterin kullanım süresi yetmiş iki saattir, katatere iyi bakılır ise bir haftadır. Bu süreçte hastaya damar durumuna göre arterio-venöz fistül açılmalıdır. Hastayı bu işlem için yine diyaliz hemşiresi bilgilendirmeli ve yönlendirmelidir. Eğer hastanın damar yapısı fistül için uygun değilse (Diyabetik hastalarda açılan fistüller genelde çalışmaz veya fistül açmak için yeterli damar yapısı yoktur. Hasta diyaliz hemşiresi tarafında kalıcı katater için yönlendirilmelidir.

Hasta diyaliz merkezine ulaştıktan sonra diyaliz hemşiresinin gözetiminde diyaliz için önce tartılmalıdır. Daha sonra yatağına alınmalı ve hayati bulgularına bakılmalıdır. Diyaliz hemşiresi baktığı hayati bulguları değerlendirerek hastayı diyaliz işlemi hakkında bilgilendirmelidir. Eğer hasta diyalize kalıcı veya geçici kakater ile girecekse kateter bölgesi diyaliz hemşiresi tarafından kontrol edilmeli ve pansumanı yapılmalıdır. Kataterin çalışma kalitesi enjektör ile kontrol edilmeli ve uygun şekilde çalışıyor ise hasta diyalize alınmalıdır. Hasta diyalize alınırken diyaliz hemşiresi hastaya vücudunda herhangi bir kanaması olup olmadığını sormalıdır. Bunun nedeni eğer hastanın kanaması varsa (Det kanaması, burun kanaması, diş eti kanaması, basur kanaması gibi) kan sulandırıcı (Heparin, clexan gibi) kanamayı artırır ve zaten kan seviyesi düşük olan hastanın daha da anemiye girmesine sebep olur. Eğer hastanın kanaması yok ise kan sulandırıcı yapılarak, varsa da heparinsiz diyalize almalıdır. Diyaliz yapılan katater geçici katater ise diyaliz boyunca hastaya mümkün olduğunca hareketsiz durması gerektiği söylenmelidir. Çünkü; geçici kataterler yapılan ani ve ters hareketlerde yeterli akımı sağlamayabilir. Bu durumda efektif diyaliz yapılamaz. Sürekli makinanın durmasına bağlı diyaliz setindeki kan da pıhtılaşabilir. Kanın pıhtılaşması ile hasta yaklaşık iki yüz elli gram kan kaybetmiş olur. Eğer hastanın fistülü varsa önce fistülün sterilitesi yapılır, arter ven iğneleri girilir ve hasta diyalize alınır. Diyaliz süresi boyunca hastanın saat başı hayati bulguları alınır ve dosyasına kaydedilir. Hasta özellikle hipotansiyon, hipoglisemi ve kramp yönünden sıkı bir şekilde gözlenir. Bu komplikasyonlardan biri görülür ise diyaliz hemşiresi hastaya müdahaleye başlar ve doktora haber verir. Hasta ile ilgili bilgileri doktora verir, gerekiyorsa hastanın kuru ağırlığının artırılması veya azaltılması yönünde doktoru yönlendirir.

Diyaliz işlemi bittikten sonra diyaliz hemşiresinin yapması gerekenler

Dört saatin sonunda diyaliz hemşiresi tarafından hastanın diyalizi sonlandırılır. Diyaliz hemşiresi diyalizi sonlandırmadan hastanın tansiyonunu ölçer ve hastanın tansiyonu düşük ise ona göre hastaya serum vererek çıkarır. Hastanın katateri varsa çıkıştan sonra pansumanını tamamlar ve kapatır. Hastaya da bir sonraki diyalize kadar pansumanını korumasını, gerekirse tekrar yapılması gerektiği anlatılır. Mümkün olduğunca katater pansumanını ıslatmaması gerektiği üzerine yatmaması gerektiği anlatılır. Hastanın fistülü varsa eğer iğneleri çeker ve en az on dakika iğne yerlerine bası yapılır. Kan durunca iğne yerleri kapatılır. Diyaliz hemşiresi tarafından fistül bakımı anlatılır, hastaya fistüllü kolu ile ağır bir şey kaldırmaması, üzerine yatmaması, aşırı sıcaktan ve soğuktan koruması, ılık su ile pansuman yapması, kişisel temizliğine önem vermesi gerektiği anlatılır.

Sağlıklı günler.

Diyaliz Hemşireliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyaliz Hastalarında Beslenme

Diyaliz Hastalarında Beslenme

Popüler İçerikler

Diyaliz Taban Puanları

Diyaliz Taban Puanları

Diyaliz Bölümü

Diyaliz Bölümü

Diyaliz Endikasyonları

Diyaliz Endikasyonları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyaliz Makinesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diyaliz Makinesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diyaliz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyaliz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyaliz Çeşitleri Nelerdir?

Diyaliz Çeşitleri Nelerdir?

Diyaliz Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Diyaliz Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Diyaliz Teknikeri Nelerdir?

Diyaliz Teknikeri Nelerdir?