Diyaliz Bölümü
15 Mayıs 2024

Diyaliz Bölümü

Diyaliz Bölümü, günümüzde özellikle giderek yükselen iş olanaklarından biri olan diyaliz bölümünün KPSS atamalarında da diğer bölümlere oranla oldukça kolaydır. Sağlık bölümleri içerisinde önemli bir yere sahip olan bu bölüm öğrencilerine hem kamusal alanda hem de özel sektörde birçok iş olanağı vaat etmektedir. Bu bölümü tercih edebilecek lise öğrencileri için iş olanakları, maaşları, yükselme durumları gibi birçok özelliği sizin için araştırdık. Şimdi bunları açıklamaya çalışacağız.

Diyaliz bölümü nedir?

Vücudumuzun önemli bir organı olan böbrekler, yaşamımızın ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Böbrekler, vücuttaki toksini ve yabancı maddeleri dışarı atarak vücudun korunmasını sağlar. Bu organın bozukluğunda teknolojinin gelişimi ile diyaliz makineleri ortaya çıkmıştır. Bu makine ile böbrekleri iflas eden insanların kanı temizlenerek vücuda geri gönderilir. Tabi ki bu makinelerin kontrolünü sağlayacak uzmanlara da ihtiyaç vardır. İşte bu sebeple diyaliz teknikerliği mesleği ortaya çıkmıştır. Gerek kamu gerek de özel sektörde kendine önemli bir yer edinen diyaliz bölümü, diyaliz makinelerine giren kişilerin sağlık kontrolünü takip etmek ve hastayı diyalize edebilecek kişilerin eğitimini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Diyaliz bölümü hakkında bilgi

Ülkemizde yaklaşık 20'den fazla üniversitede bölüm olarak yer bulan diyaliz bölümü, genellikle özel üniversitelerde daha yoğunluktadır. Özel üniversiteler bu bölüm için %25 ile %100'e kadar burs vermektedir. Bu bölüme girebilmek için YGS-2 puan türünden 140 puan almak yeterli olacaktır. Devlet üniversitelerinde bu bölüme girmek için YGS-2 puan türünden 350 ile 400 arası bir puan almak yeterli olacaktır.

Diyaliz bölümü iş olanakları ve iş alanları

Ülkemizde diyaliz teknikerliği diğer bölümlere göre daha az tercih edildiğinden bu işin uzmanları çok az sayıdadır. Bu nedenle de mezun olan öğrencilerin iş bulma olanakları da kolaylaşmaktadır. Bu öğrenciler devlet ve özel hastanelerin diyaliz bölümünde, özel diyaliz merkezlerinde kolaylıkla iş bulabilirler. Diyaliz bölümünde yükselme olanakları yoktur ancak bu bölümün mezunları dikey geçiş yaparak hemşirelik bölümünü okuyabilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyaliz Hemşireliği

Diyaliz Hemşireliği

Diyaliz Endikasyonları

Diyaliz Endikasyonları

Periton Diyalizi

Periton Diyalizi

Diyaliz Teknikeri Nelerdir?

Diyaliz Teknikeri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Diyaliz Bölümü

Diyaliz Bölümü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyaliz Taban Puanları

Diyaliz Taban Puanları

Diyaliz Nedir?

Diyaliz Nedir?

Diyaliz Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Diyaliz Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Diyaliz Nasıl Yapılır?

Diyaliz Nasıl Yapılır?

Diyaliz Çeşitleri Nelerdir?

Diyaliz Çeşitleri Nelerdir?